Pozwolenie na broń
Jak zdobyć pozwolenie na broń?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, myśląc że w Polsce broń jest niedostępna dla zwykłych obywateli, a ubiegać się o pozwolenie na broń mogą wyłącznie nieliczni, najlepiej dodatkowo, jeśli są jeszcze powiązanie ze służbami mundurowymi. Nic bardziej mylnego! Śmiało można stwierdzić, że dostęp do broni w naszym kraju jest łatwy, bezproblemowy, a dodatkowo każda osoba, która spełnia poniżej opisane wymagania – może bez problemu ubiegać się o pozwolenie na broń. Od czego zatem zacząć? Jak wygląda cały proces?
Może Pan/Pani u nas wyrobić pozwolenie do celów sportowych lub sportowych i kolekcjonerskich. Pierwsze uprawnia Pana/Panią do posiadania broni centralnego zapłonu do kalibru 12 mm, broni bocznego zapłonu do 6mm oraz broni gładkolufowej.
Do najważniejszych zalet posiadania pozwolenia do celów sportowych należy zaliczyć możliwość noszenia broni (tzn. załadowana, przeładowana) tak jak w pozwoleniu do ochrony osobistej. Ponadto, pozwolenie do celów sportowych uprawnia do użyczania oraz posiadania broni użyczonej, co jest ważne gdy pozwolenie posiada kilka osób w rodzinie lub koledzy. Tego uprawnienia nie ma przy pozwoleniu do ochrony osobistej.
Pozwolenie do celów kolekcjonerskich uprawnia do posiadania takiej samej broni, ale należy ją przenosić rozładowaną w kaburze, pokrowcu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość nabycia większej ilości sztuk broni. Jeśli fundusze pozwalają zalecamy wyrobić od razu sport + kolekcje, ze względu na to że do każdego pozwolenia wymagane są badania lekarskie (psycholog, lekarz i okulista), które są kosztowne. (chcąc później dołożyć kolekcje, znów będzie trzeba ponieść koszty badań). Badania lekarskie wykonujemy tylko raz przy uzyskaniu pozwolenia, nie powtarzamy ich okresowo.
Do warunków jakie należy spełnić to: 21 lat, niekaralność, pozytywny wynik badań oraz zameldowanie w Polsce (stały pobyt). Obywatelstwo Polskie nie jest konieczne.
Należy zapisać się do klubu i odbyć staż, który obecnie trwa miesiąc (zalecamy zapisać się jak najszybciej, aby ten staż upływał w tle poznawania strzelectwa i broni, żeby później nie trzeba było czekać). Niestety nie można uniknąć stażu. Staż nie jest w żaden sposób wiążący (również nie jest zobowiązujący finansowo) i można z niego w każdej chwili zrezygnować. Staż to czas, aby nauczyć się strzelać i posługiwać bronią, aby móc później zdać egzamin na patent strzelecki. Po miesiącu klub zadzwoni do Pana/Pani z zapytaniem czy jest już Pan/Pani gotowy/a, aby podejść do egzaminu. Po egzaminie na patent, uzyskaniu licencji (załatwia to klub) zostaje wysłany wniosek do odpowiedniej komendy o wydanie pozwolenia na posiadanie broni. Wcześniej należy jeszcze wykonać badania, które może Pan/Pani wykonać we własnym zakresie, lub my w tym pomagamy.
Zachęcamy do udziału w wykładach, gdzie przekazujemy całą niezbędną wiedzę odnośnie posiadania broni oraz o czym należy pamiętać posiadając broń. Całość jest przedstawiona w sposób „zjadliwy”, łatwo przyswajalny.
Serdecznie zapraszamy na strzelnice, gdzie w sklepie może się Pan/Pani zapisać do klubu lub w biurze w Toruniu (czynne w godzinach od 9.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku). Na miejscu uzyska Pan/Pani również informację o wszystkich kosztach z dokładną rozpiską terminów uiszczenia danych kwot.
Kontakt do biura zarządu klubu:
Numer telefonu: 56 621 12 16
Adres e-mail:
kancelariaadwokacka5@onet.pl